نسخه چاپی


انقلاب هایی که مهار نشدنددر حوزه تئوریک نیز جریان های همسو با نظام سلطه تلاش نمودند
 

با اوج گیری بیداری اسلامی در کشورهای تونس، لیبی، بحرین، یمن و...که تبعانی چون "پررنگ شدن حضور جریان های اسلامی در صحنه سیاسی"، "تضعیف پایگاه های منطقه ای امریکا و متحدانش در خاورمیانه" و همچنین "تقویت محور مقاومت در منطقه را به دنبال داشت"، دستگاه امنیتی- دیپلماسی ایالات متحده وهمپیمانان منطقه ای آن همچون قطر ، ترکیه و عربستان را بر آن داشت که مهار خیزش های عظیم مردمی را در برنامه کار خود قرار دهند.
حفظ نهادهای امنیتی، نظامی و سیاسی در تونس به دنبال فرار بن علی؛ مداخله نظامی ناتو در لیبی و تلاش برای به حاشیه راندن نیروهای مردمی و انقلابی در جریان شکل گیری دولت انتقالی؛ حفظ ارتش و نهاد امنیتی در مصر و در تنگنا قرار دادن اخوان المسلمین به عنوان رهبر جریان های اسلامی در این کشور برای به چالش نکشیدن منافع آمریکا در قاهره؛ تلاش برای کنترل بحران در یمن به عنوان ستون فقرات امنیت ملی عربستان سعودی ، مهمترین همپیمان عرب آمریکا در منطقه؛ سرکوب قیام مردم بحرین با سیاست مشت آهنین و تلاش برای بازگرداندن ثبات به این کشور از طریق ارسال سلاح و مستشار نظامی به بحرین؛ و دست آخر هم بحران آفرینی و ماجراجویی در سوریه برای فرار به جلو و ضربه زدن به محور مقاومت باعث شد تا بسیاری از کارشناسان سیاسی از مهار انقلاب های مردمی توسط سیاستمداران آمریکایی سخن به میان آورند.
در حوزه تئوریک نیز جریان های همسو با نظام سلطه تلاش نمودند تا با ایجاد ادبیات مورد نیاز برای مطالعات نظری در رابطه با قیام های منطقه به قلب واقعیت به پردازند. طرح تئوری " پسا اسلام گرایی" و یا "عبور از گفتمان آمریکا ستیزی" به عنوان چارچوبی برای تحلیل خاورمیانه نوین از جمله این تلاش ها می باشد.
"آصف بیاتگ استاد دانشگاه "لیدن" هلند در تحلیل انقلاب های عربی با تاکید بر عبور از اسلام گرایی در خاورمیانه می نویسد: "جنبش های مدنی خاورمیانه بیش از همه درصدد پررنگ کردن حقوق شهروندی است. ایجاد دولتی دموکراتیک و جامعه ای باز، از اهداف انقلاب پسا اسلام گرایی در کشورهای عربی است."
"الیو روی" شرق شناس فرانسوی نیز در رابطه با ماهیت تحولات 2011 در خاورمیانه می نویسد: "عدم طرح شعارهایی چون "اسلام تنها راه حل است" و یا "مرگ بر امپریالیسم و صهیونیسم" نشان از ماهیت غیر ایدئولوژیک جنبش های عربی دارد."
این درحالی است که پخش اذان از رسانه های تونس پس از نیم قرن، تاکید انقلابیون لیبیایی بر شریعت به عنوان مبنای قانون گذاری در آینده این کشور، پیروزی چشمگیر نیروهای اسلام گرا در انتخابات مصر و تقویت اسلام سیاسی در منطقه داستان دیگری را در رابطه با ماهیت و چیستی قیام های عربی روایت می کند.
با این حال طغیان دوباره دریای خشم مردم مسلمان خاورمیانه در دفاع از ساحت مقدس نبی اکرم (ص) در روزهای اخیر خط بطلانی شد بر تصورات غلط آنانی که سودای مهار خیزش های اسلامی منطقه را در سر داشتند. قطعا چنان چه هنوز امثال مبارک ها، قذافی ها وبن علی ها بر سریر قدرت بودند، هیچکس جرات نگاه چپ کردن به سفارت امریکا را هم نداشت. واقعیت این است که عزت امروز مسلمین میوه بیداری اسلامی منطقه است. شروع آتشین اعتراض های ضد آمریکایی ان هم از بنغازی، شهری که ظاهرا بایستی مدیون واشنگتن و متحدانش برای رهایی از دیکتاتوری قذافی باشد، نشان داد هویت اسلامی جهان اسلام قابل معامله نیست.
اهتزاز پرچم لااله الا الله بر فراز سفارت خانه های آمریکا در قاهره و بن غازی چیزی نیست جز تداوم انقلاب اذان تونس، انقلاب تکبیر لیبی و انقلاب نماز جمعه مصر؛ انقلاب هایی که مهار نشدند.

 

 مطالب مرتبطفرصتی که دارد تهدید می شود!
انقلاب های عربی؛ ناکامی دوباره یا تحول فراگیر
طرح تجزیه؛ راهکار مقابله با جهان اسلام
مقاومت اسلامی، حلقه مفقوده میان بیداری اسلامی و انقلاب اسلامی
برچسب هابیداری اسلامی, سیاستمداران آمریکایی, تئوریک
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مطالبات شیطان بزرگ در سوریه مطالبات شیطان بزرگ در سوریه
مخالفان داخلی دولت سوریه در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند
تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی
بیداری اسلامی وانقلابیون با چه موانعی مواجه هستند
وعده صادق وعده صادق
فریاد اعتراض ملت ها در گوش ابر قدرتها، پیکره غرب را به لرزه انداخته
این قرن، قرن اسلام است این قرن، قرن اسلام است
در طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که...
ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین
هجده درصد مسلمانان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند
انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر
با سقوط قذافی، تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وارد مرحله جدیدی شد
غرب در جاده اسلام ستیزی غرب در جاده اسلام ستیزی
بررسی کارنامه کشورهای غربی در ماه های اخیر
توطئه علیه جهان اسلام توطئه علیه جهان اسلام
قدرت های جدید ضد غرب منافع آنها را در معرض تهدید قرار داده اند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما