نسخه چاپی


آیا باز هم بعد از این همه، باید گریه كنم؟!صبر، شاه كلید موفقیت در امتحانات الهی است
 

 این همه شهد و شكر كز سخنم می ریزد/ اجر صبری است كز آن شاخ نباتم دادند
همت حافظ و انفاس سحر خیزان بود/كه ز بند غم ایام نجاتم دادند


چه زیبا حافظ سرود و با بیان شیرینش این حقیقت را اشاره كرد كه با صبر درها به روی انسان باز می شود و خوشی هایی را تجربه می كند كه پاداش صبر و استقامت اوست و این صبر محصول اراده است و همت. پس هر چه مصیبت ها برایمان سختتر و ناگوارتر باشد مزد و اجری كه بابت صبر آن دریافت خواهیم كرد ارزشمندتر و بزرگتر خواهد بود، برای توجه هر چه بیشتر به پاداش صبر به این داستان توجه كنید:


نقل می كنند:هنگامی كه عبد الله بن مطرف از دنیا رفت پدرش با لباس های نو و در حالی كه خود را معطر كرده بود در برابر مردم ظاهر شد. در این حال بستگانش بر او ایراد گرفتند كه عبدالله، پسرت مُرده و تو این گونه در میان ما آمده ای ؟!


مطرف گفت: آیا باید گریه كنم در حالی كه پروردگارم به سه ویژگی مرا وعده داده و این ویژگیها برای كسانی است كه می خواهند از این دنیا به سوی خدا بروند، خداوند می فرماید:

آنها كسانی هستند كه هر گاه مصیبتی به ایشان می رسد می گویند ما از آنِ خداییم و به سوی او باز می گردیم. اینها همان ها هستند كه الطاف و رحمت خدا شاملِ حالشان شده و آنان هدایت یافتگان هستند. 1


آیا باز هم بعد از این همه، باید گریه كنم؟! سپس این مصیبت بر بستگان وی آرام شد.2
در حقیقت خداوند متعال با لطف و رحمت بی انتهایش به آنهایی كه صبر می كنند و شكیبایی می ورزند نیرو می بخشد كه در این راه پر از خوف و خطر، گرفتار اشتباه و انحراف نشوند. لذا در انتهای آیه می فرماید: هدایت شدگان واقعی اینانند.


با توجه به این مطالب كه گفته شد صبر، شاه كلید موفقیت در امتحانات الهی است و اینكه دنیا با تمام مشكلاتش، گذرگاهی بیش نیست و این پیام دقیق، از آیه استرجاع «انا لله و انا الیه راجعون» فهمیده می شود، توجه به این واقعیت كه همه از خدا هستیم این درس را به ما می دهد كه از ناگواریها و از دست دادن نعمتها ناراحت نشویم، چراكه همه اینها متعلق به كسی است كه خود ما نیز به او تعلق داریم، یك روز می بخشد و روزی دگر می گیرد و از همه مهم تر اینكه هر دو به صلاح ماست. توجه به این واقعیت كه همه به سوی او باز می گردیم، به ما اعلام می كند كه دنیا با تمام نعمتها و سختی هایش وسیله ای است برای پیمودن مراحل تكامل، توجه به این دو اصل اساسی، اثر عمیقی در ایجاد روحیه صبر و استقامت دارد.3

سلام بر بانویی كه به این معرفت رسید و تا ابد الگوی صبر پیشگان جهان بود و هست و خواهند بود.

منابع:
1.  الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُواْ إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَیْهِ رَاجِعونَ * أُولَـئِكَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِّن رَّبِّهِمْ وَرَحْمَةٌ وَأُولَـئِكَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ. سوره بقره آیه 156 و 157.
2. سرگذشت های تلخ و شیرین قرآن ج1 ص200 به نقل از گنجینه معارف ص 619.
3.در تفسیر آیه شریفه از برگزیده تفسیر نمونه استفاده شده است.