شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


يک شنبه 29 مرداد 1396  


  نسخه چاپی


حامیان غدیر: طاهر اوحد ذوالمناقبسید مرتضی در ماه رجب سال ??? هجری قمری در شهر بغداد دیده به جهان گشود .
 

سید مرتضی

سید مرتضی در ماه رجب سال ??? هجری قمری در شهر بغداد دیده به جهان گشود .  پدرش حسین موسوی به ((طاهر اوحد ذوالمناقب )) معروف بود که منصب نقابت و رسیدگی به کار و زندگی سادات دودمان ابوطالب و مسؤ ولیت نظارت بر دیوان مظالم و سرپرستی زائران خانه خدا را که از منصبهای مهم آن روز بود به عهده داشت. مادرش نیز بانویی بزرگوار و دانشمند بود که شیخ مفید پیشوای شیعیان کتاب ((احکام النساء)) را به خاطر او تاءلیف و تدوین کرده است .
آغاز تحصیل
شیخ مفید  شبی در خواب دید حضرت فاطمه زهرا دخت گرامی پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله دست دو فرزندش ‍ امام حسن و امام حسین علیه السلام را گرفته ، آنها را به نزد او آورد و پس از سلام گفت : ((جناب استاد! این دو پسران من هستند، به آنها علم فقه و احکام دین بیاموز! استاد از خواب برخاست و پس از انجام کارهای لازم و با اندیشه های مختلفی که گریبانگیر او بود به محفل درس خود که مسجد براثا واقع در محله شیعه نشین بغداد بود،آمد و پس از لحظاتی درس را شروع کرد. در کلاس درس مساءله خاصی پیش نیامد و موضوع خواب روشن نشد ولی چند لحظه پس از پایان درس دید زنی باوقار خاصی در حالی که دست دو فرزندش را گرفته و پیرامونش را زنانی که گویا از کنیزان او هستند همراهی می کنند وارد مسجد شدند و پس از سلام نشستند. وقتی استاد فهمید که او فاطمه دختر ناصر کبیر است به احترام او از جا برخاست .
مادر دو فرزند ( علی و محمد) خطاب به استاد گفت : جناب شیخ ! این دو پسر بچه ، پسران من هستند آنان را خدمت شما آوردم تا علم فقه بیاموزند! مرجع بزرگ شیعه فوری به یاد خواب شب گذشته افتاد و شروع به گریستن نمود. همه حاضران مبهوت شدند و سبب گریه او را سؤ ال کردند. استاد لب به سخن گشود و خواب شب گذشته خود را که تعبیر شده بود برای آنان نقل کرد، سپس با کمال اشتیاق تعلیم و تربیت آن دو برادر را به عهده گرفت و در پیشبرد آنان به درجات علمی و عملی همت گماشت و آنچنان درهای علوم و معارف اسلامی را به روی آنان گشود که هر دو از نوابغ روزگار و عالمان نامدار به شمار آمدند.
استادان
سید مرتضی (علی ) تا آن زمان که خود بر فراز کرسی استادی تکیه زد در نزد شماری از پاکان عصر خویش برای فراگیری علوم آسمانی به ادب زانو زد و بهره ها برد. از اساتید وی می توان به شیخ مفید ، ابومحمد هارون فرزند موسی تلعکبری ، شیخ محمد صدوق اشاره نمود .
حوزه درس سید
حوزه درس او ویژگیهایی داشت که به سختی می توان نمونه آن را در درس  دیگر عالمان یافت . از ویژگی مجلس درس او این بود که همه گونه افراد با هر عقیده ای می توانستند در محضر او حضور یابند و از علوم مختلفی که وی تدریس می کرد استفاده نمایند. نقل شده زمانی مردی یهودی که از قحطی و تنگدستی رنج می برد به حضور استاد رسید و از وی تقاضای یادگیری علم نجوم کرد. سید مرتضی با گشاده رویی تقاضای او را پذیرفت و دستور داد هر روز مبلغی به او بپردازند. آن مرد یهودی مدتی در درس ‍ استاد شرکت کرد و زندگی خود را از طریق همان مبلغ گذراند و پس از گذشت مدتی نه چندان زیاد، تحت تاءثیر عظمت و برخوردهای مکتبی شریف مرتضی قرار گرفت و مسلمان شد.

تالیفات سید مرتضی

مرحوم علامه امینی در الغدیر نام ?? اثر او را بیان کرده و مرحوم سید محسن امین نیز نام ?? کتاب وی را برشمرده و آنها را ستوده است .
یکی از کتابهای وی دیوان معروف او با بیست هزار بیت است . او علاوه بر مقام علمی و اجتهاد دارای ذوق شعر و ادب بود و در زمان ایشان غیر از برادرش سید رضی شاعری همانندش نبود. کتاب دیگر او ((امالی )) است که در موضوع فقه و تفسیر و حدیث و شعر و فنون ادب است .
نکته مهمی که در تاءلیفات وی وجود دارد این است که در هر زمینه که وارد تحقیق شد سنگ تمام را گذاشته و آنچه در آن قابل بحث و تحقیق بوده بیان کرده است . از این رو بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی در مورد کتاب ((شافی )) که در بحث امامت نگاشته شده ، چنین فرموده است :
کتاب شافی سید مرتضی علم الهدی (متوفی در سال ???) که بهترین کتابها و مشهورترین مصنفات در این باب است در دسترس همه است ؛ که هر چه متاءخرین درباره امامت نوشتند، کمتر از آن است که در شافی سید مرتضی تحقیق کرده است .
وداع با سید
سید مرتضی سرانجام پس از عمری پربار و انجام کارهایی بزرگ و ارزنده در حدود هشتاد سالگی در روز یکشنبه ?? ربیع الاول ??? ق . در شهر بغداد به جوار حق شتافت .

 برچسب هاعترت, امیر المومنین, غدیر, ذوالمناقب
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
خطابه‌های قبل از غدیر خطابه‌های قبل از غدیر
اولین خطابه حضرت رسول در منا بود
عید خلافت و ولایت عید خلافت و ولایت
یکی از اعیاد مهم بعد از قربان و فطر
اعلان رسمی ولایت امام (ع) اعلان رسمی ولایت امام (ع)
برای شما صاحب اختیار و امامی قرار داده
متن كامل خطبه غدیر متن كامل خطبه غدیر
در تاریخچه كتاب‌هاى اسلامى، اولین بار در نقل خطبه غدیر
فرمان الهی  برای مطلبی  مهم فرمان الهی برای مطلبی مهم
ای پیامبر ابلاغ كن آنچه بر تو نازل شده
خطبه بدون نقطه  حضرت علی (ع) خطبه بدون نقطه حضرت علی (ع)
اَلْحَمْدُ لِلّهِ الْمَلِکِ الْمَحْمودِ الْمالِکِ الْوَدودِ، مُصَوِّرِ کُلِّ مَوْلودٍ وَ مَآلِ کُلِّ مَطْرودٍ.
طومار ننگین مخالفان به حضرت علی طومار ننگین مخالفان به حضرت علی
اولین طومار ننگین را چگونه و براى چه نوشتند؟
گروه های سیاسی پس از غدیر گروه های سیاسی پس از غدیر
تشکل هاى سیاسى پس از غدیر چه اهدافى داشتند؟
پاسخ امیر المونین به مخالفان پاسخ امیر المونین به مخالفان
فاطمه زهرا(ع ) نسبت به آغاز مخالفت با امیرالمونین چه فرمود؟
عذاب مخالفان غدیر عذاب مخالفان غدیر
اولین مخاف غدیر چگونه عذاب شد؟

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما