آغاز ثبت‌نام متقاضیان حج ۱۴۰۱ از ۱۸ اردیبهشت/ زائران باید چه واکسنی بزنند؟


آغاز ثبت‌نام متقاضیان حج ۱۴۰۱ از ۱۸ اردیبهشت/ زائران باید چه واکسنی بزنند؟  معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت با اشاره به شرایط در نظر گرفته شده از سوی عربستان مبنی بر نپذیرفتن افراد بالای ۶۵ سال در حج ۱۴۰۱، توضیحاتی را در خصوص تعداد حجاج، تاریخ آغاز اعزام های حج و جزییات واکسیناسیون ارائه کرد.
 
آغاز ثبت‌نام متقاضیان حج ۱۴۰۱ از ۱۸ اردیبهشت/ زائران باید چه واکسنی بزنند؟
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، اکبر رضایی، معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت از آغاز ثبت‌نام زائران حج ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰ صبح روز یکشنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه جاری از طریق سامانه «رزرو» حج و زیارت خبر داد و گفت: با توجه به شرایط اعلام شده از سوی وزارت حج و عمره عربستان به متقاضیان بالای ۶۵ سال روادید ارائه نخواهد شد و این دسته از افراد در صورت عدم دریافت وجوه واریزی، در اولویت تشرف برای حج آینده خواهند بود؛ از این عزیزان تقاضا می‌شود حالت فعلی را حفظ و انصراف ندهند تا در حج آینده از حق اولویت و امتیاز تثبیت نرخ ارز برخوردار شوند.
 
۲۲ هزار نفر از ثبت‌نام شدگان حج سال ۹۹ بالای ۶۵ سال هستند
 
وی افزود : حدود ۲۲ هزار نفر از ثبت‌نام شدگان حج سال ۹۹ بالای ۶۵ سال هستند و این افراد با توجه به شرایط اعلامی در سال بعد در اولویت تشرف به حج هستند.
 
رضایی تاکید کرد: در حج تمتع امسال حدود ۳۷ هزار نفر از حجاج کشورمان از بین کسانی که در کاروان های حج ۹۹ ثبت‌نام کرده و به دلیل لغو حج موفق به تشرف نشدند، انتخاب می‌شوند و واجد شرایط اعزام هستند و باید نسبت به تکمیل نام‌نویسی و انتخاب کاروان خود در تاریخ ذکر شده اقدام کنند.
 
صدور روادید برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد
 
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت گفت: ظرفیت در نظر گرفته شده برای حجاج ایرانی به میزان ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر است که بخشی از این سهمیه را نیروهای اجرایی ستادی و کاروانی، پزشکان و غیره تشکیل می‌دهند.
 
وی تاکید کرد: با توجه به اعلام شرایط از سوی وزارت حج و عمره عربستان، در حج تمتع سال جاری روادید حج صرفا برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد صادر خواهد شد.
 
آسترازنکا و سینوفارم واکسن‌های مورد تایید عربستان
 
 رضایی در خصوص دیگر شرایط اعلامی از سوی عربستان توضیح داد: تمامی زائران واجد شرایط اعزام باید واکسن کامل را دریافت کرده باشند که از بین واکسن‌های مورد تایید وزارت بهداشت عربستان واکسن آسترازنکا و سینوفارم در سبد واکسیناسیون در کشور است که متقاضیان باید نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود از بین یکی از این دو واکسن اقدام کنند و همچنین از دیگر شرایط این است که ۷۲ ساعت قبل از اعزام به حج تست pcr منفی را در یکی از آزمایشگاه‌های مورد تایید انجام داده و مدارک لازم را در زمان تشرف در اختیار داشته باشند.
 
اعلام اولویت‌های بعد از خردادماه ۱۳۸۶ در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان‌ها
 
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به اینکه تاریخ ثبت‌نام اولیه افراد ملاک انتخاب آنان برای تشرف است و در این مرحله ثبت نامی‌های تا تاریخ ۱۳۸۶/۰۳/۲۲ مجاز به ثبت نام هستند، گفت: سامانه رزرو تا تکمیل ظرفیت کاروان‌ها باز است و در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان‌ها اولویت‌های بعد از خردادماه ۱۳۸۶ اعلام خواهد شد.
 
وی همچنین از رایزنی و مکاتبات با وزارت حج و عمره عربستان مبنی بر افزایش سهمیه برای تشرف حجاج ایرانی خبر داد و گفت: در این خصوص با وزارت حج مکاتبه و به میزان ۵ هزار نفر در خواست شده است که در صورت اعلام ظرفیت جدید مراتب اطلاع‌رسانی برای جذب زائرین صورت خواهد گرفت و بر اساس اولویت فراخوان خواهند شد.
 
منتظر صدور روادید  تیم کارشناسی برای انعقاد قراردادهای حج هستیم
 
رضایی با بیان اینکه برای اعزام تیم‌های کارشناسی و اجرایی برای عقد قرارداد و انجام اقدامات لازم پیگیر و منتظر پاسخ وزارت حج عربستان و صدور روادید آنان هستیم، تصریح کرد: تیم‌های اجرایی جهت انعقاد قراردادهای لازم در خصوص اسکان، حمل و نقل، خدمات تغذیه و تدارکات و غیره با طرف‌های قرارداد عازم خواهند شد.
 
معاون امور حج و عمره سازمان حج و زیارت همچنین خاطرنشان کرد: رایزنی‌های لازم در خصوص انجام واکسیناسیون زائران و نیز انجام تست پی سی آر در مراکز مورد تأیید، و صدور کارت واکسیناسیون و شرایط و نحوه برگزاری جلسات آموزشی با وزارت بهداشت هماهنگی لازم صورت گرفته است.
 
وی با اشاره به هماهنگی‌های انجام شده با سازمان هواپیمایی کشوری و هواپیمایی جمهوری اسلامی تاریخ آغاز اعزام زائرین را ۱۵ ذیقعده برابر با ۲۴ خردادماه اعلام کرد و گفت: در این تاریخ عملیات حج تمتع ۱۴۰۱ آغاز و ۲۹ ذیحجه مصادف با ۷ مرداد ماه به پایان می‌رسد.