جزئیات حج تمتع 1401 از زبان رئیس سازمان حج و زیارت/ متوسط هزینه حج ۳۷ میلیون تومان شد


جزئیات حج تمتع 1401 از زبان رئیس سازمان حج و زیارت/ متوسط هزینه حج ۳۷ میلیون تومان شد  رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حداقل قیمت حج تمتع امسال ۳۴ میلیون و ۳۴۱ هزار و حداکثر 38 میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است، گفت: به افرادی بیش از این مبلغ در سال ۹۹ پرداخت کردند، مابه التفاوت آن بازگردانده می‌شود.
 
جزئیات حج تمتع 1401 از زبان رئیس سازمان حج و زیارت/ متوسط هزینه حج ۳۷ میلیون تومان شد
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، سیدصادق حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که امروز ۱۷ اردیبهشت‌ماه برگزار شد، ضمن تبریک عبد سعید فطر اظهار داشت: سهمیه رسمی هر کشور بر مبنای مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی یک هزارم جمعیت هر کشور است. بر همین اساس، با توجه به جمعیت کشورمان که ۸۵ میلیون نفر است، سهمیه رسمی ما ۸۵ هزار نفر باید باشد.
 
هزینه حج تمتع به بانک مربوطه در عر بستان واریز می‌شود
 
وی با بیان اینکه سال ۹۹ حج تمتع قرار بود برگزار شود که ۷۴ هزار و‌ ۵۰۰ نفر امکان تشرف داشتند که تعداد قابل توجهی مبلغ کامل را پرداختند و‌ برخی هم ۲۵ میلیون تومان را پرداخت کردند، افزود: در آن زمان دولت وقت ارز ۹ هزار تومانی به عملیات حج تمتع اختصاص داد و برای این افراد بر همین مبنا ارز خریداری شد و به بانک مرکزی سپرده شد. اکنون هم قرار است این مبلغ به بانک مربوطه در عربستان منتقل شود تا هزینه حجاج‌ از آن تأمین شود.
 
کاهش تعداد کارگزاران حج تمتع در سال جاری
 
حسینی با اشاره به میزان تخصیص سهمیه زائر به ایران، تصریح کرد: عربستان امسال ۸۵۰ هزار نفر را در ایام‌حج تمتع از زوار خارجی پذیرش می‌کند که این تعداد نسبت به گذشته ۴۵ درصد از سهمیه کل شده است که ۳۹ هزار و‌۶۴۰ نفر امسال به حج تمتع مشرف می‌شوند که بخشی از این سهمیه به کارگزاران حج اختصاص می‌یابد. اقدامی که امسال انجام شد این بود که تلاش کردیم تعداد عوامل کاهش یابد و بخش قابل توجهی به زوار اختصاص پیدا کند.
 
آغاز ثبت‌نام حج تمتع از فردا فقط برای زیر ۶۵ ساله‌ها
 
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ثبت‌نام حج تمتع از فردا ۱۸ اردیبهشت ساعت ۱۰ صبح از سامانه رزرو انجام می‌شود، تصریح کرد: در این سامانه از افرادی سن آنها بالای ۶۵ سال است، ثبت‌نام‌ به عمل نمی‌آورد. بر همین اساس افرادی که متولد ۲۲ تیر سال ۱۳۳۶ به بعد هستند، می‌توانند ثبت‌نام‌کنند. با این روند برخی از زائران از گردونه اعزام خارج می‌شوند.
 
تزریق ۲ دُز واکسن کرونا برای ثبت‌نام حج تمتع ۱۴۰۱ کافی است/ زائران تا زمان اعزام واکسیناسیون را تکمیل کنند
 
وی با اشاره به اینکه شرط دوم دولت عربستان برای تشرف حجاج خارجی واکسیناسیون است و آنها ۱۰ نوع واکسن را مجاز اعلام کردند، ادامه داد: در این بین واکسن استرازنکا و سینوفارم در سبد واکسیناسیون کشورمان قرار دارد. بر همین اساس افرادی که ۲ دز واکسن نزده باشند، نمی‌تواند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند. ‌‌پس از آن هم افراد باید واکسن تکمیلی را تزریق کند.
 
حسینی با بیان اینکه شرط دیگر عربستان داشتن گواهی منفی آزمایش کرونا ۷۲ ساعت قبل از اعزام است، افزود: افرادی که سن بالاتر از ۶۵ سال دارند، امسال امکان ثبت‌نام‌ ندارند و آنها برای سال آینده در اولویت اعزام حج تمتع خواهند بود.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه عربستان ۲ دز واکسن کرونا را رسمی اعلام کرده است، ادامه داد: دز تکمیلی را برای احتیاط از زائران می‌خواهیم که انجام بدهند. چرا که عربستان در دوره‌ای زدن ماسک را اختیاری کرد، اما برای حج تمتع باید همه ماسک بزنند. به همین دلیل هم از زائران می‌خواهیم ۳ دز واکسن بزنند. البته برای ثبت‌نام ۲ دُز کافی است.
 
دلایل افزایش هزینه حج تمتع/ تلاش سازمان حج و زیارت برای تحمیل نشدن هزینه اضافه به حجاج
 
وی درباره هزینه نهایی حج تمتع سال جاری، گفت: بسیاری از زوار متوسط ۳۵ میلیون تومان را پرداخت کردند و قرار بود مشمول افزایش هزینه اضافه نشوند. اما مالیات بر ارزش افزوده در عربستان حدود ۱۵ درصد شد. بر همین اساس مجبور شدیم که هزینه بیشتری از زوار بخواهیم.
 
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه متوسط هزینه حج تمتع امسال ۳۷ میلیون تومان است، ادامه داد: ما سعی کردیم با اقداماتی هزینه اضافه به زائران تحمیل نشود. بر همین اساس ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بانک ملی به عنوان سود سپرده‌گذاری برای سال‌های قبل به ما اختصاص داد.
 
هزینه پرواز بین‌المللی به عربستان ۱۶ میلیون است/ زائران با پرواز داخلی ۸ میلیونی به سرزمین وحی اعزام می‌شوند