بازگشت حجاج سرعت گرفت/ حجاج از فرودگاه مدینه هم عازم ایران می‌شوند


ستاد حج و زیارت صدا و سیما
به گزارش لبیک به نقل از خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، زائران حج تمتع از فرودگاه‌های مدینه و جده وارد سرزمین وحی شدند و در روزهای گذشته که مناسک حج تمتع به پایان رسید، حجاج کشورهای مختلف به مرور عازم کشورهای خود می‌شوند.

از بین حدود ۹۰۰ هزار حاجی امسال، ۳۹ هزار و ۶۳۵ نفر ایرانی هستند که روند بازگشت حجاج کشورمان از ۲۳ تیرماه آغاز شد و در مرحله نخست زائران از فرودگاه جده وارد فرودگاه امام خمینی (ره) و تبریز شدند.

هم‌زمان با آغاز بازگشت حجاج به میهن، برخی که در قالب کاروان مدینه دوم بودند، عازم مسجدالنبی (ص) شدند تا ۶ روز در شهر پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله حضور داشته و از فرودگاه مدینه عازم کشور شوند.

از امشب اعزام حجاج کشورمان به کشور از فرودگاه مدینه هم آغاز می‌شود و پرواز حجاج به فرودگاه‌های مشهد، تهران و بندرعباس خواهد بود و به این ترتیب حجاج از فروگاه جده و مدینه به میهن بازگشته و سرعت بازگشت حجاج ایرانی به کشور سرعت می‌گیرد.

با توجه به برنامه سازمان حج و زیارت، امسال زائران در قالب ۳۰۱ کاروان عازم سرزمین وحی شدند که ۲۲ هزار نفر از زائران کاروان‌های مدینه اول بر اساس زمان‌بندی از پیش تعیین شده با ۹۳ پرواز از فرودگاه جده و ۱۷ هزار نفر از زائران کاروان مدینه دوم با ۷۰ پرواز از فرودگاه مدینه عازم ایران اسلامی می‌شوند.

همچنین بازگشت حجاج تا هفتم مرداد ادامه دارد و آخرین گروه حجاج از فرودگاه مدینه وارد کشور خواهند شد.

به گزارش فارس، عربستان وضعیت حج تمتع را در ماه مبارک رمضان یعنی کمتر از ۴ ماه قبل مشخص کرد. در حالی که هر ساله از بیش از ۶ ماه قبل از برپایی حج تمتع، تفاهم حج برای کشورهای مختلف با عربستان منعقد می‌شد. با این وجود، عربستان امسال از پذیرش بیش از یک میلیون زائر از کشورهای مختلف با محدودیت سنی کمتر از ۶۵ سال خبر داد. اما با توجه به بالا رفتن هزینه حج تمتع از سوی سعودی‌ها، برخی از کشورها خواستار کاهش سهمیه شدند و در نهایت کمتر از ۹۰۰ هزار نفر به حج تمتع مشرف شدند.