چرا وهابیون قبور ائمه بقیع را تخریب کردند؟


چرا وهابیون قبور ائمه بقیع را تخریب کردند؟  هدف وهابیت از بین بردن ریشه عاطفه ورزی و عشق ورزی به بزرگان دین در مذاهب مختلف اسلامی
مسئول پروژه بقیع پژوهی در پژوهشکده حج و زیارت
 
هدف وهابیت از بین بردن ریشه عاطفه ورزی و عشق ورزی به بزرگان دین در مذاهب مختلف اسلامی
حجت الاسلام نجاتی با بیان اینکه هدف وهابیت قطع کردن و از بین بردن ریشه عاطفه ورزی و عشق ورزی به بزرگان دین در مذاهب مختلف اسلامی بود، گفت: وهابیت یک فرقه زاییده شده در سیستم جاسوسی استعمارگران است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نزدیک یک قرن پیش روز هشتم شوّال دست وهابیت نادان و بی‌خرد از آستین ظلم و ستمگری درآمد و بارگاه ملکوتی و بسیار باشکوه ائمه هدی (ع) در بقیع را با خاک یکسان کردند و قلوب صدها میلیون شیعه جهان و اهل سنّت محبّ اهل‌بیت را جریحه دار نمودند. تنها قبور ائمه بقیع (ع) بلکه تمام آثار تاریخی مکه و مدینه را که هر کدام نشانه‌ای از عظمت اسلام و تاریخ گویای مسلمین جهان بود به سبب افکار سفیهانه تخریب نمودند. این در حالی است که تمام جهانیان سعی دارند آثار تاریخی خود را که حکایت از ریشه‌دار بودن تمدّن آنها می‌کند با هزینه‌های بسیاری نگهداری کنند و برای تخریب آنها جرائم سنگینی قائلند ولی این نابخردان مهم‌ترین اثار تاریخی اسلام و تمدّن اسلامی را که قلوب مسلمین برای آن می‌تپد به دست نابودی سپردند و جهان اسلام را از این گنجینه‌های گرانقدر محروم ساختند، و خسارت عظیمی به بار آوردند که با هیچ چیز قابل جبران نیست. در این خصوص حجت الاسلام «سعید نجاتی»، مسئول پروژه بقیع پژوهی در پژوهشکده حج و زیارت در گفت و گویی به چند سوال درباره این موضوع پاسخ داد که در ادامه می خوانید.
 
چرا وهابیت از گذشته تا به امروز در پی تحریف معارف حقه اسلامی و از بین بردن تشیع بوده است؟
 
با توجه به اینکه وهابیت یک فرقه زاییده شده در سیستم جاسوسی استعمارگران است با شناخت نقاط قوت و ضعف مذاهب اسلامی برای جلوگیری از بارور شدن و پیشرفت تمدن اسلامی شکل گرفت. یکی از موضوعات تمدن اسلامی که در ادبیات دینی تحت عنوان شعائر دینی مطرح می شود، این است که دین اسلام برخلاف ادیان گذشته خود که مستندات علمی و خارجی ملموسی ندارد، به طور فراوان دارای مستندات علمی به ویژه در سرزمین وحی است. باور ما این است که وهابیت با شعار مبارزه با خرافات (روی دیگری از تجربه گرایی و پزوتونیسم) عملا یکی از اهداف اش از بین بردن مستندات تاریخی ملموسی است که فقط در دین اسلام  درونی  شده است؛ به همین دلیل این مساله فقط در حرمین شریفین رشد کرد لذا یکی از نتایج علمی و ماندگار اقدامات وهابیون که ضربه مهمی هم به اسلام می زند، این است که بعد از گذشت یک قرن مسلمانان مانند ادیان دیگر همانند مسیحیت که گفتند ما کتابی بنام انجیل داشتیم اما آن کاملا از بین رفت و ما آن را از حفظ نوشتیم، مسلمانان هم به ناچار وارد می شوند که بگویند ما پیامبری داشتیم که مکان زندگیش و محل تولد و دفن خانواده اش مشخص بود اما اکنون از بین رفته است.لذا آنها مستند تاریخی و عینی ملموسی که برای دین اسلام با شعائر اسلامی وجود داشت را از بین می برند؛ این یکی از ابعاد اقدامات وهابیون است.
 
 
از طرف دیگر این شعائر اسلامی و محور قرار دادن شخصیت های دینی که نماد و اسطوره های اسلامی برای ما محسوب می شوند، زنده کننده ارزش های مختلفی هستند که در زندگی این بزرگان بوده و طبعا با نگاه انحرافی  افراط گری مذهبی که مورد حمایت وهابیون هستند، ناسازگار است لذا برای مبارزه با این بعد معرفتی یا عاطفی اسلام وهابیت آمد با شعار مبارزه با خرافات و شرک پنداشتن احترام به بزرگان دین عملا ابزار عشق ورزی عاطفی و ارتباط عاطفی مسلمانان با اسطوره های دینی شان را از آنان گرفت.
 
 
از سوی دیگر نتیجه خشکی و تندی  موجود در رفتار و منش وهابیت (نمونه بارز جنایات داعش) انزجار مسلمانان و غیر مسلمانان از دین اسلام  است. متاسفانه یکی از دستاوردهای داعش این است که کلمه زیبای توحیدی «الله اکبر»، اکنون در سطح جهان به معنای یک کلمه وحشت آور معادل فرمان سر بریدن تلقی می شود و این کاری است که داعش با اقدامات عملی خود و کارهای رسانه ای آن را در جهان نهادینه کرده است. وهابیت عملا تعریف و خوانشی خشک، انعطاف ناپذیر و غیر عاطفی از اسلام را به جهان بشریت ارایه می دهد و برخلاف تشیع که کاملا عاطفی بوده و مبتنی بر مبنای عقلانی هم هست.
 
چرا وهابیون قبور ائمه بقیع را تخریب کردند؟
 
تاکنون دو تخریب صورت گرفته است، یکی در سال 1221 و دیگری در سال 1344 قمری. این تخریب ها فقط منحصر به قبور ائمه شیعه نبوده بلکه قبور همه بزرگان دینی و بزرگان مورد احترام مذاهب مختلف اسلامی هم مورد هدف قرار گرفتند از جمله قبر خلیفه سوم عثمان بن اعفان داماد پیامبر اکرم (ص)، قبر امام مالک ابن انس، امام نافع، قبر عموی پیامبر اکرم (ص) و قبور همسران و دختران پیامبر (ص) تخریب شدند؛ بنابراین این مسئله فقط منحصر به ائمه شیعه نبوده است. اوج محبت و ولای اهل بیت عصمت و طهارت پیامبر اکرم (ص) را در همه مذاهب می توان یافت اما هیچ کدام از مذاهب اسلامی دیگر هم از این محبت اهل بیت بی نصیب نبودند لذا هدف وهابیت قطع کردن و از بین بردن ریشه عاطفه ورزی و عشق ورزی به بزرگان دین در مذاهب مختلف اسلامی بود.
 
چه رویدادهایی منجر به واقعه هشت شوال از سوی وهابیون و تخریب بقیع شد؟
 
از لحاظ تاریخی وهابیون حدود 100 سال قبل از این واقعه یعنی محرم 1221 این جنایت را مرتکب شده بودند اما بعد از گذشت مدتی و با سیطره مجدد دولت عثمانی بر حرمین و تار و مار کردن حکومت وهابی اول ،این بقاع و بارگاه های موجود در بقیع و مکه بازسازی شد و در سال 1344 قمری که دوباره قدرت به وهابیت رسید ابتدا وعده دادند که خود حکومت حرمین فقط در اختیار عبدالعزیز آل سعود قرار نمی گیرد بلکه با تشکیل شورایی با مدیریت مشترک از همه مذاهب اسلامی اداره خواهد شد. با این وعده به راحتی حکومت را از دست شریف حسین و شریف علی خارج کردند و با وعده های متعدد گفتند که ما تخریب نمی کنیم اما بعدا با استفتایی که قاضی بلید (قاضی القضات وهابیون) زیر فشار نظامی و تیغ سرکشیده وهابیت از علمای مدینه (مذاهب مختلف اسلامی) گرفت و مقرر شد که به دلایل فقهی، قبور و بقاع ائمه و همه مذاهب اسلامی نه فقط شیعه باید تخریب شوند لذا به بهانه این استفتا از علمای مدینه و با فتوای آنهایی که زیر تیغ وهابیت بودند، دستور تخریب بقاع را صادر کردند.